Laser dobry na wszystko! Depilacja, usuwanie blizn, dermabrazja.

Czas na skuteczną depilację

Współczesne lasery mogą pomóc w wielu problemach kobiecej (i nie tylko) urody. Już dzisiaj wspomagają depliację, pomagają usuwać blizny,  są wykorzystywane w wielu bardziej skomplikowanych problemach. Poznaj moc lasera i zobacz do czego jest wykorzystywany.

Czas na skuteczną depilację

Skuteczna depilacja laserem

Najnowsze metody epilacji laserowej są nie tylko bezpieczne dla skóry, ale także skuteczne i bezbolesne. Już nawet po dwóch wizytach w gabinecie kosmetycznym możemy trwale pozbyć się uciążliwego owłosienia. Na jakie zabiegi warto się zdecydować i czym różnią się one od tradycyjnej depilacji?

Depilacja czy epilacja?

Różnorodność metod depilacji domowymi sposobami jest bardzo duża. Do wyboru mamy m.in. maszynki do golenia i depilatory, specjalne kremy, pianki czy plastry z woskiem. Są to najprostsze, a zarazem najszybsze sposoby. Ich największą wadą jest jednak krótkotrwały rezultat. Konieczność powtarzania depilacji co kilka tygodni, a nawet dni, bywa nie tylko uciążliwa i czasochłonna, ale przede wszystkim może przyczynić się do podrażnienia skóry. Alternatywą dla tradycyjnych metod stały się zabiegi z użyciem światła lasera przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. W odróżnieniu od depilacji epilacja laserowa pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami, co zapewnia trwałe efekty. W trakcie zabiegu promień świetlny jest pochłaniany przez melaninę zawartą w mieszku włosowym, który pod wpływem wydzielonego ciepła ulega zniszczeniu. Cały proces zachodzi tylko w chwili aktywnego wzrostu włosa, dlatego całkowite usunięcie owłosienia wymaga zawsze kilku zabiegów.

Skutecznie i bezboleśnie – wybór metody

Depilację laserową można przeprowadzić na dowolnym obszarze ciała. Jednym z ograniczeń jest ilość melaniny we włosach, odpowiedzialnej za ich kolor. Im są jaśniejsze, tym trudniej usunąć je za pomocą lasera. Skuteczność, a także komfort zabiegu uzależnione są od rodzaju systemu laserowego. W gabinetach możemy spotkać lasery aleksandrytowe o długości fali 755 nm, diodowe – 810 nm oraz Nd:YAG (1064 nm). Te ostatnie, z uwagi na najmniejszą absorpcję melaniny, są mało efektywne dla włosów jasnych i brązowych.
Przełomowa dla zabiegów epilacji stała się technologia elõs łącząca działanie lasera diodowego z bipolarnym prądem wysokiej częstotliwości. Energia elektryczna nagrzewa mieszki włosowe i łodygę włosa, jednocześnie nie wpływając na wzrost temperatury skóry, a to pozwala na lepszą ochronę naskórka, a także większą skuteczność w usuwaniu bardzo jasnych włosów.

Dzięki elõs epilacja laserem diodowym, takim jak eLase, jest bardziej bezpieczna, ale także znacznie krótsza. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy usuwaniu owłosienia na plecach czy nogach – mówi Urszula Sztwiertnia z firmy SHAR-POL specjalizującej się w medycznych systemach laserowych. Najnowszy tryb pracy Motif[2] czyni zabieg bezbolesnym, a co najważniejsze – jest skuteczny dla wszystkich typów skóry i kolorów włosów.

Zanim zdecydujesz się na zabieg

Przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej mogą być niektóre schorzenia skóry czy stosowane leki, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą. Należy także pamiętać, że po epilacji skóra nie powinna być narażona na działanie promieni słonecznych. Jeśli zatem chcemy skutecznie pozbyć się zbędnego owłosienia jeszcze przed nadejściem lata, początek wiosny to ostatni dzwonek na rozpoczęcie serii zabiegów.

Dermabrazja laserowa

Początek jesieni sprzyja inwazyjnym zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej. Mniej intensywne słońce sprawia, że wykonywaniu terapii z wykorzystaniem światła lasera poddajemy się chętniej i z większym poczuciem bezpieczeństwa. Jedną z typowo „jesiennych” metod jest dermabrazja klasyczna.

Dermabrazja laserowa

Sposób na gładką skórę

Zabiegi spłycające zmarszczki, likwidujące blizny, przebarwienia oraz inne uszkodzenia struktury skóry opierają się m.in. na jej dogłębnym złuszczaniu. Laserowe „oczyszczanie” ze starych, zniszczonych komórek przebiega równolegle ze stymulowaniem fibroblastów w celu wytworzenia nowego kolagenu. Dzięki temu skóra odzyskuje zarówno jędrność, jak i utraconą gładkość, a powierzchowne nierówności zostają wyrównane. Dosyć często zabieg dermabrazji laserowej jest mylony z popularną mikrodermabrazją, która jest zabiegiem kosmetycznym zarezerwowanym z reguły dla mniej poważnych zmian skórnych. Okres rekonwalescencji bywa krótszy, ale jednocześnie efekty – zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach – nieco słabsze.


Najlepszy preparat z naturalnym kolagenem na zmarszczki: Tabletki na zmarszczki Collagenics.


Z kolei dermabrazja laserowa powinna być wykonywana w specjalistycznym gabinecie, a przed samym zabiegiem skórę należy dokładnie obejrzeć. W zależności od głębokości działania zabieg dermabrazji laserowej może być zabiegiem dermatochirurgicznym. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest skóra ze zmianami nowotworowymi lub chorobowymi (aktywny trądzik młodzieńczy albo różowaty, opryszczka), a nawet choroby ogólne, stąd tak ważna jest wcześniejsza konsultacja u dobrego specjalisty. Co zatem czeka osoby, które zdecydują się na ten rodzaj poprawy stanu cery?

Kontrolowane odparowanie skóry

Jednym z laserów najczęściej stosowanych w dermabrazji laserowej jest laser CO2. – W porównaniu do starszych laserów CO2 zabieg z użyciem skanera frakcyjnego nie musi powodować krwawienia, ponieważ jego światło przegrzewa termicznie tylko mikro-obszary, przy czym sąsiadująca tkanka pozostaje nieuszkodzona. W konsekwencji proces leczenia jest dużo szybszy, co pozwala na powrót do normalnej pracy w ciągu kilku dni. Podczas zabiegu dochodzi także do remodelowania kolagenu, a to podnosi jego skuteczność – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL, specjalizującej się w nowoczesnych systemach laserowych. Unikalne technologie zastosowane np. w laserze CO2RE™[1] pozwalają na niezależną regulację płytkiego odparowania naskórka i remodelowanie kolagenu w głębszych warstwach skóry.

Czas gojenia się miejsc poddanych dermabrazji jest zróżnicowany, ale ściśle uzależniony od głębokości, na jakiej oddziaływał laser, a którą zawsze dobiera się indywidualnie. Pod uwagę bierze się umiejscowienie oraz wielkość zmian. Średnio skóra goi się ok. 4 tygodnie – dodaje ekspert. Zabiegi dermatochirurgiczne przeważnie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym albo miejscowym. Decydując się na klasyczną dermabrazję, można być pewnym efektu spłycenia i zniwelowania zmian, ale trzeba się przygotować na nieco dłuższy czas rekonwalescencji. Podczas procesu gojenia zakazane jest opalanie się oraz eksponowanie skóry na działanie innych czynników atmosferycznych, dlatego okres jesienny wydaje się być porą wręcz idealną na dermabrazję laserową. Po zabiegu konieczna okaże się też rezygnacja z makijażu, agresywnych kosmetyków myjących i złuszczających.

Laser na nieestetyczne blizny

Blizny na skórze to najczęściej efekt urazów, przebytych operacji czy chociażby młodzieńczego trądziku. Jeśli zmiany są bardzo widoczne, mało estetyczne lub wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, warto pomyśleć o zabiegach, które zminimalizują problem. Dzięki innowacyjnym technologiom laserowym możemy uzyskać spektakularne efekty.

Laser na nieestetyczne blizny

Rodzaje blizn

Blizny to nic innego jak zmiany skórne powstałe w trakcie gojenia się ran – uszkodzona skóra właściwa zastępowana jest tkanką łączną. Najczęściej są konsekwencją urazów – skaleczenia, oparzenia czy ugryzienia (blizny pourazowe) lub ingerencji chirurgicznej (blizny pooperacyjne). Mogą być również pozostałością po przebytych chorobach, jak np. blizny po ospie wietrznej lub zmiany potrądzikowe. Nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, zawsze wyróżniają się na skórze odmiennym kolorem. Niekiedy dochodzi także do wystąpienia blizn przerostowych. Mało estetyczne zmiany, zwłaszcza w widocznych miejscach na ciele, stanowią także duży dyskomfort psychiczny. W jaki sposób możemy pozbyć się problemu?

Dermabrazja

Jednym ze sposobów leczenia blizn jest klasyczna dermabrazja. – Zabieg z zastosowaniem lasera CO2, wyposażonego w skaner dermatochirurgiczny polega na odparowaniu części przerosłej aż do warstwy brodawkowatej. Metoda jest niezwykle skuteczna, ponieważ w trakcie procesu dochodzi do całkowitej odnowy skóry – mówi Urszula Sztwiertnia z firmy SHAR-POL specjalizującej się w medycznych systemach laserowych.  Jednocześnie to najbardziej inwazyjna z procedur, stosowana m.in. w przypadku blizn przerosłych. Po zabiegu skóra goi się przez cztery tygodnie, a rumień może utrzymywać się nawet przez trzy miesiące.

Zabiegi frakcyjne

Czas leczenia jest znacznie krótszy w przypadku zabiegów frakcyjnych generujących mikroobszary przegrzania termicznego skóry bez uszkadzania innych tkanek. Dzięki takim metodom powrót do codziennych zajęć możliwy jest już po kilku dniach od wizyty w gabinecie. Zabiegi najczęściej wykonywane są laserem CO2  frakcyjnym o długości fali 10600 nm, który umożliwia głęboką penetrację światła w skórze i silniejsze przegrzanie tkanki. Uzyskuje się lepszy efekt przemodelowania kolagenu w porównaniu z laserem erbowym. Jest to najskuteczniejsza metoda dla głębokich blizn potrądzikowych.

Zabieg sublacyjny

W celu redukcji blizn potrądzikowych stosowany jest również zabieg frakcyjny oparty na technologii Sublative Rejuvenation™[3].

Dzięki wykorzystaniu frakcyjnego bipolarnego prądu o częstotliwości radiowej (RF), dochodzi do silnego punktowego podgrzania głębszych warstw skóry z minimalnym uszkodzeniem naskórka (najmniejszym ze wszystkich zabiegów frakcyjnych). Procedura nie wymaga znieczulenia, a czas rekonwalescencji jest najkrótszy ze wszystkich dostępnych metod – wyjaśnia konsultant medyczny z firmy SHAR-POL.
Redukcja blizn to proces, który zazwyczaj składa się z kilku zabiegów, wymaga czasu i wiedzy doświadczonego specjalisty. Warto również pamiętać, że całkowite pozbycie się zmian na skórze jest praktycznie niemożliwe. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy jednak wyleczyć zmiany oraz w znacznym stopniu poprawić ich wygląd, a tym samym nasze samopoczucie.

Laser na ratunek zwiotczałym ramionom

Pozbawiona jędrności skóra ramion jest jednym z częstych powodów, dla których kobiety decydują się odwiedzić gabinet medycyny estetycznej. Wśród nieinwazyjnych zabiegów skutecznie rozprawiających się z tzw. motylkami znajduje się terapia światłem.

Urodo, wróć! Na ratunek zwiotczałym ramionom

Wiotka skóra w parze z przebarwieniami

Na przebiegające wielotorowo procesy starzenia naszego organizmu mamy ograniczony wpływ. Warto jednak wiedzieć, że zwiotczenie mięśni i zanik elastyczności skóry w okolicy ramion dotyczy osób w różnym wieku. Z tym mankamentem urody z racji wieku zmagają się oczywiście 40- lub 50-latkowie, ale również panie, które straciły sporą ilość kilogramów, a nawet ludzie młodzi preferujący siedzący tryb życia lub narażeni na przedwczesne procesy starzenia. Niekiedy marzenia o sprężystych i kształtnych ramionach rozbudza w nas hollywoodzka moda na brachioplastykę, czyli operacją plastyczną ramion. Tego rodzaju ingerencja w zaawansowanych przypadkach przynosi oczekiwane rezultaty, ale pozostawia przy tym pokaźne blizny. Najlepszą profilaktyką pozostają regularne ćwiczenia fizyczne, raczej wzmacniające i poprawiające elastyczność mięśni niż te budujące masę. Stosowane doraźnie masaże czy kosmetyki mogą wykazać jedynie działanie wspomagające wobec zwiotczałej skóry ramion, której nieatrakcyjność nierzadko wzmagają plamy posłoneczne czy rozszerzone naczynka. Na gimnastykę nie zawsze wystarcza nam jednak czasu bądź sił, dlatego alternatywnym sposobem jest nieinwazyjne fotoodmładzanie, np. w formie kompleksowego programu ReFirme[4].

Lecznicze i odmładzające właściwości światła

Unikalna procedura ReFirme opracowana przez firmę Syneron-Candela[5] obejmuje zarówno wyrównanie kolorytu skóry, jak i jej ujędrnienie oraz wygładzenie.

Na całość programu ReFirme składają się dwa etapy kuracji przeprowadzone z wykorzystaniem kolejno: aplikatora IPL oraz Sublime. Zabieg może być wykonywany na całym ciele, w tym na ramionach. Łączenie obu etapów w jednym zabiegu pozwala znacznie rozszerzyć zakres oddziaływania na skórę, a jednocześnie zaoszczędzić czas – wyjaśnia Krzysztof Makarski, konsultant medyczny firmy SHAR-POL. Szeroki program fotoodmładzania w trakcie jednej sesji jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii elõs. Równoczesne nagrzewania jednego obszaru ciała energią światła i prądem RF pozwala niwelować różnorodne procesy starzenia się skóry w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny. Efekt jest widoczny bezpośrednio po zabiegu, a powrót do codziennych zajęć natychmiastowy.

Przywrócenie jędrności ramionom w etapie Sublime wiąże się z głębokim (3,5 mm) podgrzewaniem warstw skóry tak, aby pobudzić włókna kolagenowe odpowiedzialne za właściwe napięcie skóry, ale w żaden sposób nie naruszyć naskórka. Kompleksowa procedura ReFirme różni się więc znacznie od tradycyjnych metod fotoodmładzania – dodaje specjalista. Aby cieszyć się sprężystą i jędrną skórą ramion, kurację należy powtórzyć trzykrotnie w odstępie 3 tygodni, a po upływie pół roku poddać się tzw. zabiegowi przypominającemu.

Wiązką lasera w brzydką bliznę

Większość zmian skórnych potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jedną z nich są blizny, których często się wstydzimy. Istnieją jednak sposoby, aby raz na zawsze zapomnieć o nielubianych znamionach.

Wiązką lasera w brzydką bliznę

Najprościej można powiedzieć, że blizny to nic innego, jak naturalne zastąpienie uszkodzeń w skórze właściwej tkanką łączną. Naturalne, ale niestety mało estetyczne i spowodowane nieprawidłowym przebiegiem procesu gojenia się rany. Tego rodzaju ubytków możemy doświadczyć na co najmniej kilka sposobów – ślady po przebytej chorobie trądzikowej, urazach i operacjach, a nawet szramy po beztroskiej zabawie z domowym pupilem. Każda niechciana zmiana w wyglądzie niekorzystnie jednak odbija się na samopoczuciu, skutecznie zaniżając naszą samoocenę. Problem pomogą rozwiązać nowoczesne systemy medycyny estetycznej.

Ile blizn, tyle metod?

Specjaliści z zakresu dermatologii estetycznej zgodnie podkreślają, że wybór odpowiedniego zabiegu bądź aparatu zawsze jest podyktowany stopniem zaawansowania zmiany, jej wyglądem czy strukturą. Zazwyczaj blizny dzieli się na przerosłe, które są wynikiem urazów i zabiegów chirurgicznych, oraz zanikowe – efekt np. trądziku czy przebytej ospy. Stąd biorą się więc różne strategie leczenia, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego.

– Technika zabiegu różni się, gdy chodzi o rodzaj blizny. Przy bliznach przerostowych lekarze najczęściej sięgają po dobrze znaną dermabrazję laserową, która polega na stopniowym odparowywaniu całej powierzchni blizny. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym laserem wyposażonym w skaner. Dotychczas trudnością były zmiany wymagające równoczesnego oddziaływania na dwóch różnych głębokościach skóry z różną energią. Obecnie laser frakcyjny CO2RE™ firmy Syneron-Candela, jako jedyny na rynku, potrafi poradzić sobie z tym problemem – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu medycyny estetycznej. Przy zmianach zanikowych skuteczne są  kuracje z wykorzystaniem lasera frakcyjnego bądź peelingów chemicznych.

Laser frakcyjny punktowo uszkadza tkankę. Wygląda to mniej więcej tak, jakby na powierzchni skóry tworzyły się małe dziurki. W miejscach uszkodzenia dochodzi do odbudowy tkanki. Jako jedna z niewielu inwazyjnych laseroterapii kuracja nie wymaga znieczulenia – dodaje ekspert. Zabiegi usuwania blizn wykonuje się najczęściej laserem CO2 wyposażonym w skaner (jego działanie polega na automatycznym, precyzyjnym odparowywaniu bez ryzyka powstania martwicy). Z kolei koloidy, czyli blizny rozrastające się poza obszar pierwotnej rany i mocno unaczynione, najpierw wymagają oddziaływania lasera barwnikowego, który zamknie naczynia, a następnie lasera frakcyjnego.

Co przed i po zabiegu?

Rozwój laseroterapii stwarza wiele nowych możliwości w leczeniu blizn i znamion. Zanim poddamy się konkretnemu zabiegowi, warto zwrócić uwagę, czy gabinet jest wyposażony w certyfikowany sprzęt oraz dysponuje odpowiednio wykwalifikowanym personelem. Jeżeli mamy styczność z laserem po raz pierwszy, najpewniej lekarz zdecyduje się na przeprowadzenie próby laserowej, która ma na celu dobór optymalnej mocy wiązki lasera. Należy pamiętać, że sam proces leczenia blizn jest z reguły złożony, wymagający wieloaspektowej kuracji i przede wszystkim czasu. O wiele łatwiej będzie poradzić sobie z nowo powstałymi bliznami niż takimi, które „goszczą” na naszym ciele już jakiś czas. Trzeba być przygotowanym, że w większości przypadków okres rekonwalescencji będzie wynosił minimum miesiąc. – Jest to oczywiście okres umowny, dlatego że każda zmiana jest inna, przez co różne będą też efekty leczenia, okres potrzebny na powrót do normalnej aktywności czy wymagana liczba zabiegów. Kilkakrotne powtórzenie procedury będzie konieczne raczej przy redukcji zaawansowanych blizn zanikowych – dodaje ekspert firmy SHAR-POL. Warto pamiętać, że odpowiednią dla nas procedurę wybiera zawsze lekarz w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej.


Przypisy

  1. CO2RE – https://www.syneron-candela.com/int/product/9/faqs.
  2. Motif – http://drsomijavaid.com/laser-hair-removal.
  3. Sublative Rejuvenation™ – https://www.realself.com/question/sublative-rejuvenation-and-treat.
  4. ReFirme – https://www.realself.com/ReFirme/reviews.
  5. Syneron-Candela – https://www.syneron-candela.com/int.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *